Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

ODNOWIENIE LASU

ODNOWIENIE LASU

     Leśnicy z Nadleśnictwa Różanna  nie tylko wiosną, ale również jesienią sadzą las. Przy obecnie panujących warunkach atmosferycznych i rozkładzie ilości opadów w ciągu roku sadzenie jesienne gwarantuje młodym drzewkom większą ilość wilgoci na starcie do wzrostu wiosną kolejnego roku. Sprzyja to również rozładowaniu wiosennego spiętrzenia się prac odnowieniowych nie tylko w leśnictwach, ale również na szkółce leśnej z której pochodzą sadzonki.

Jesienią tego roku odnowimy – bo tak w terminologii leśnej nazywamy posadzenie młodego pokolenia drzew – 38 ha lasu. Na powierzchni tej wysadzone zostanie 280 tysięcy sadzonek drzew iglastych i liściastych, głównie sosny. Wiosną przyszłego roku odnowimy 60 ha lasu, na której to powierzchni wysadzimy 450 tysięcy sadzonek drzew i krzewów. 

Większość sadzonek drzew i krzewów wysadzonych na nowych uprawach leśnych pochodzi z własnej produkcji ze szkółki leśnej nadleśnictwa i stanowi około 98 % zapotrzebowania natomiast pozostałe 2 % to gatunki domieszkowe i biocenotyczne, które będą zakupione na szkółkach leśnych innych nadleśnictw. Produkcja materiału sadzeniowego na naszej szkółce leśnej oscyluje co roku wokół 1 miliona 700 tysięcy sadzonek drzew i krzewów.

Panująca w tym roku susza niekorzystnie wpłynęła na wzrost i rozwój siewek sosny zwyczajnej. W ciągu dnia, w słońcu temperatura na szkółce przy gruncie dochodziła do 60 oC. Powodowało to osłabienie siewek w wyniku przesychania wierzchniej warstwy gleby pomimo dwukrotnego deszczowania w ciągu doby. Osłabienie siewek w momencie wschodów i początkowym wzroście z kolei sprzyjało wystąpieniu zgorzeli siewek sosny (choroby powodowanej przez grzyby). Ten szereg niekorzystnych czynników w czasie wzrostu jednorocznej sosny zwyczajnej spowodował znaczne obniżenie jej wydajności z jednego ara. 

Efekt pracy przy zakładaniu upraw leśnych będzie można już ocenić za rok, dwa. Będzie można już wtedy zobaczyć gołym okiem drzewka, które się przyjęły i rosną aby stworzyć nowe pokolenie lasu.