Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Płonął las

Płonął las

W poniedziałkowe popołudnie 8 września na terenie Nadleśnictwa Różanna dostrzeżono niepokojący dym unoszący się nad lasem. Niestety wydobywał się on z płonącego lasu.

Ucierpiało 0,65 ha lasu znajdującego się w oddz. 40 c usytuowanego w Leśnictwie Krówka. Spłonął fragment zrębu (zrąb – powierzchnia na której ścinamy las), oraz nieduża część uprawy (uprawa leśna- miejsce gdzie po wyciętym zrębie sadzimy młode pokolenie lasu). W akcji gaśniczej wzięło udział 7 jednostek OSP, jednostka gaśnicza nadleśnictwa oraz samolot, który wykonał 3 zrzuty wody nad płonącym lasem. Kolejny pożar na terenie naszego Nadleśnictwa miał miejsce 15 września w Leśnictwie Ługowo (oddz. 150 o), zlokalizowany był również na powierzchni zrębowej, na szczęście spaliło się tylko 0,03 ha.

Dlaczego las płonie? Najczęściej przyczyną pożarów w lesie są działania człowieka. Czasami jest to nieostrożne obchodzenie się z ogniem, a niekiedy celowe podpalenie. Pożary naturalne np. od uderzenia pioruna w naszym klimacie są bardzo rzadkie. Pamiętajmy o tym, bo wielkimi krokami zbliża się jesień i w naszych lasach widać coraz więcej amatorów leśnych pożytków. Niektórzy penetrują lasy w celu zbierania grzybów, inni przychodzą podziwiać pięknie przebarwiające się drzewostany i urocze wrzosowiska. Wybierając się do lasu pamiętajmy jednak  o prawidłowym zachowaniu. W lesie i promieniu 100 metrów od jego granicy obowiązuje całkowity zakaz używania otwartego ognia! Miłe zakończenie leśnej wycieczki przy smażonej na ognisku kiełbasce jest jedynie możliwe w miejscach oznaczonych, (o takie miejsca można zapytać miejscowego leśniczego lub wyszukać na stronie www.czaswlas.pl). Nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandatem. Nie pomoże tłumaczenie, że przecież jesienią padają deszcze i w lesie jest teraz mokro. Niech nie zwiedzie nas wilgotne igliwie i  delikatny deszczyk, często okazuję się że pod spodem mamy suchą jak pieprz ściółkę leśną. Przed wyruszeniem do lasu warto zajrzeć na strony internetowe Lasów Państwowych, gdzie można znaleźć informacje o aktualnym zagrożeniu pożarowym lasów. Jeśli jesteśmy świadkami pożaru w lesie nie bądźmy obojętni, alarmujmy na numer 112, 998  lub do Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego Nadleśnictwa Różanna +48 52 38 20 526. Na koniec pamiętajmy, że każdy pożar lasu to katastrofa dla żyjących tam zwierząt i roślin ( w tam dla gatunków rzadkich i chronionych), a także realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Podczas pożaru lasu do atmosfery dostają się także szkodliwe gazy. Leśny gościu troszcz się o lasy są one naszym wspólnym dobrem i zachowajmy je w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń!