Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

O "włos" od tragedii

O "włos" od tragedii

We wtorek 16 kwietnia kamera systemu przeciwpożarowego nadleśnictwa wykryła dym. Okazało się, że zarzewie pożaru zlokalizowane było tuż przy torach nieczynnej linii kolejowej przebiegających w pobliżu lasu. Zaalarmowaliśmy straż pożarną i ruszyliśmy do akcji. W gaszeniu ognia brał udział nasz wóz gaśniczy, pracownicy nadleśnictwa oraz 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pożar udało się opanować w przeciągu około 3 godzin. Dzięki wysiłkom gaszących spaleniu uległo jedynie około 10 arów poszycia leśnego i 2 ary młodnika. Jest to skraj wielkiego kompleksu leśnego więc uratowaliśmy setki hektarów lasów położonych na północ od Koronowa.

Nie znamy przyczyny pożaru. Przypuszczamy jednak że spowodowany był zaprószeniem ognia (mamy nadzieję nieumyślnym) przez osobę idącą torami kolejowymi. Być może był to niedopałek papierosa. Przy tak dużym   zagrożeniu pożarowym to wystarczy by spowodować nieszczęście.

W lasach niemal całego kraju panuje obecnie 3 – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

APELUJEMY O NIE UŻYWANIE OGNIA NA TERENACH OTWARTYCH !!!

Jeżeli wybierasz się do lasu w okolicach Koronowa prosimy o zachowanie w nim szczególnej ostrożności. Gdy zauważysz dym, ogień lub inne zagrożenie dzwoń bezpośrednio do Nadleśnictwa Różanna na numery: 52 382 05 26 lub 787 715 726. Pamiętaj też, wszelkie zagrożenia  możesz zgłaszać na numery alarmowe 112; 997 – policja; 998 – straż pożarna; 999 – pogotowie ratunkowe.