Back

Miejsca Pamięci Narodowej

Miejsca Pamięci Narodowej

72 Rocznica wybuchu II wojny światowej do okazja aby przypomnieć sobie o miejscach pamięci narodowej, których na terenie naszego kraju jest bardzo dużo. Również w naszych okolicach posiadamy takie miejsca. Zapalmy na nich znicze i wspomnijmy poległych i tych co przeżyli ten ciężki czas.

 

Dębowa Góra - miejsce walk
We wrześniu 1939 r. doszło tutaj do walk leśnych między oddziałami pierwszego batalionu 35 Pułku Piechoty Wojska Polskiego z niemieckimi oddziałami pancernymi. W wyniku walk poległo 20 polskich żołnierzy. W grudniu 1946 r. przeprowadzono ekshumację zwłok poległych i pochowano na cmentarzu w Wudzynie. Fragment napisu na tablicy brzmi:"Tu walczył i nie uległ 35 p.p. Wdzięczni Rodacy".
 
Dębowa Góra - miejsce straceń
Dębowa Góra - miejsce straceń około 800 ofiar zamordowanych przez okupanta - mężczyzn, kobiet i dzieci. Masowy grób odkryli mieszkańcy okolicznych wsi we wrześniu 1939 r. Jesienią 1944 r. grób został odkopany przez Żydów dozorowanych przez ss-manów, a zwłoki na miejscu spalono. W 1947 r. na miejscu mordów i palenia zwłok znaleziono jeszcze parę kosteczek ludzkich, jedną rozbitą czaszkę i szczątki ubrań. Pozostałości te pochowano na cmentarzu "Nieznanego Żołnierza" w Wudzynie.
Srebrnica
W tym miejscu hitlerowcy 26 pażdziernika 1939 r. zamordowali poprzez rozstrzelanie 12 obywateli miasta a następnie na miejscu zakopali. W dniu 3 lipca 1944 r. zwłoki rozstrzelanych wydobyto i przewieziono do Dębowej Góry, gdzie razem z innymi zamordowanymi spalono. Na miejscu mordu 3 września 1964 r. postawiono krzyż dębowy, ogrodzono a pod krzyżem ustawiono 2 tablice z czarnego marmuru z dwunastoma nazwiskami pomordowanych.
Koronowo
Koronowo - ul. Klasztorna - pomnik na Cmentarzu Ofiar - Polaków zamęczonych w wiezieniu w latach 1939-1945.Ciężkie więzienie - Zuchthaus w Koronowie istniało od września 1939 r. do stycznia 1945 r. Również w okresie komunizmu w Polsce, w tym więzieniu do 1956 roku ginęli ludzie. W więzieniu w czasie okupacji panowały m.in. takie choroby jak gruźlica i szorbut. Od końca 1939 roku do likwidacji więzienia w styczniu 1945 zanotowano w księgach stanu cywilnego 631 zgonów więźniów.
Cmentarz
Koronowo - ul. Witosa - cmentarz ok. 281 żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach w okolicach Koronowa i zmarłych w koronowskim szpitalu. Poległych pochowano najpierw przy kościele św. Andrzeja, a w roku 1946 ekshumowano na nowo urządzony cmentarz przy dawnej ul.Cmentarnej /dzisiaj Paderewskiego/. Na nowy cmentarz powstały na miejscu cmentarza ewangelickiego, ekshumowano również zwłoki żołnierzy radzieckich z okolicznych gromad. W trakcie ekshumacji nie udało się ustalić nazwisk wszystkich poległych. Znane nazwiska poległych żołnierzy są umieszczone w księdze poległych.
Pomnik Tym co zgineli-Tym co wrócili
Koronowo ul. Poprzeczna - Wodna. Pomnik na skwerze Kazimierza Wielkiego "TYM CO ZGINĘLI - CI CO WRÓCILI". W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1945 wielu mieszkańców Koronowa zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych, w których większość została zamęczona. Dla uczczenia ich pamięci byli więźniowie obozów koncentracyjnych przy ZBOWiD w Koronowie ufundowali ten pomnik. Powstał on w 1956 roku. Zwieńczony jest figurą Chrystusa Pana, a pod nią stylizowany orzeł, odznaka byłego Związku Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych oraz herb Koronowa.
Mogiła Dwóch Nieznanych Powstańców Wielkopolskich
Koronowo - cmentarz parafialny - mogiła dwóch poległych w 1919 r. Nieznanych Powstańców Wielkopolskich. W latach 1918 i 1919, w czasie Powstania Wielkopolskiego w szeregach powstańców walczyło również wielu mieszkańców Koronowa. W naszym mieście znajdował się lazaret, gdzie najprawdopodobniej zmarli Powstańcy i zostali pochowani na miejscowym cmentarzu parafialnym. Nagrobek ufundowany w 1964 roku przez ZBOWiD. W latach 80-tych odnowiony i doprowadzony do obecnego kształtu.
Mogiła zbiorowa
W dniu 1 września 1939 r. pod naporem wojsk niemieckich, oddziały Wojska Polskiego zaczęły się wycofywać z frontu. W trakcie prowadzonych zaciętych walk wielu z nich poległo i utopiło się w czasie przeprawy przez Brdę. Część z nich mieszkańcy Koronowa pochowali na cmentarzu parafialnym. W zbiorowej mogile spoczęło 13 żołnierzy, przeważnie 9 Dywizji Piechoty oraz Batalionu Obrony Narodowej Koronowo.