Web Content Display Web Content Display

Back

Drewno jest EKO

Drewno jest EKO

Drewno jest surowcem odnawialnym i przyjaznym środowisku. Szacuje się, że może mieć nawet 30 tysięcy zastosowań. Chociaż jest to jeden z pierwszych surowców wykorzystywanych przez człowieka, to dzięki swoim licznym zaletom i rozwojowi technologii jest nadal modnym i nowoczesnym materiałem o coraz szerszym zastosowaniu.

Obecnie drewno stosowane jest w budownictwie jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy. Popularność zawdzięcza swej lekkości i wystarczającym do wielu zastosowań własnościom wytrzymałościowym. Stosuje się je między innymi jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych budynków, okien, drzwi, altan, wiat, ogrodzeń, czy pergoli.  Wykorzystywane jest do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, mebli, instrumentów muzycznych czy zabawek. Poza tym ma ważne zastosowanie w energetyce, górnictwie, produkcji papieru, materiałów biurowych i opakowań.

Dzięki swoim unikatowym cechom, nie ma surowca, który mógłby zastąpić drewno. Cechą drewna, której nie ma żaden inny materiał konstrukcyjny, jest jego odnawialność. W zależności od gatunku można przyjąć, że jego zasoby da się odnowić w relatywnie szybkim czasie mierzonym cyklem życia człowieka.

Surowiec ten powstaje w naturalnym procesie fotosyntezy, w związku z tym jego produkcja nie obciąża środowiska. Poza tym w tym procesie przy wykorzystaniu energii słonecznej, wody i dwutlenku węgla wycofywany jest z atmosfery węgiel, który akumulowany jest w ten sposób na długie lata w drewnie.

Przy tej okazji należy zaznaczyć, że drewno jest materiałem trwałym i długo opierającym się procesom starzenia, a w sprzyjających warunkach potrafi przetrwać wieki. Jeśli drewno nie jest narażone na czynniki środowiskowe i przechowujemy je pod dachem, spokojnie wytrzymuje nawet 150 lat. Zaimpregnowane i trzymane w odpowiednich warunkach, przy stałej temperaturze i wilgotności, może przetrwać znacznie dłużej, nawet do 2 tysięcy lat!

 Budynki wykonane z drewna to znaczna oszczędność na ogrzewaniu. Drewno jest bowiem doskonałym izolatorem termicznym. Utrzymuje temperaturę znacznie lepiej niż beton czy cegła, dlatego chętnie korzysta się z niego w zimnym klimacie.

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem drewna jest brak odpadów pozostających po jego obróbce. Dzięki rozwojowi technologicznemu wszystkie pozostałości po procesie pozyskania, czy obróbce da się wykorzystać np. do produkcji pelletu opałowego, płyt wiórowych, czy zrębków energetycznych. Poza tym drewno doskonale nadaje się do recyklingu, zużyte produkty drewniane można przerobić np. na płyty meblowe, materiały opałowe, czy masę celulozową do produkcji papieru.

Otaczanie się wyrobami z drewna dostarcza nam wrażeń estetycznych, ale jest również zdrowe dla naszego organizmu. Zapach drewna pochodzący z żywic, olejków eterycznych i garbników, ma pozytywny wpływ na fizjologię człowieka. Naukowcy przekonują, że w zależności od gatunku drewno może pobudzać, odprężać, obniżać ciśnienie krwi i działać antybakteryjnie.

Drewno jako surowiec pochodzący z natury, kojarzący się nam z ciepłem i bezpieczeństwem domowego ogniska pozostanie zawsze bliskie człowiekowi. Warto podkreślić, że wykorzystując ten doskonały materiał, nie wpływamy na ubytek lasów. Dzięki planowej i zrównoważonej gospodarce leśnej, która łączy ze sobą funkcje społeczne, gospodarcze i przyrodnicze, lasów w Polsce wciąż przybywa.