Web Content Display
Pozyskanie drewna w 2017 roku
Pozyskanie drewna w 2017 roku
W Nadleśnictwie Różanna rozpoczęto ścinkę drzew. Pozyskanie drewna to nie zło a przyrodniczo społecznie i ekonomicznie uwarunkowana konieczność.
Nadleśnictwo Rożanna rozpoczęło pozyskanie drewna w 2017 roku. Masa planowana do pozyskania wynika z planu urządzania lasu sporządzanego dla Nadleśnictwa na okres 10 lat. Masa planowana do pozyskania wynika z planu urządzania lasu Obecny plan urządzania lasu obowiązuje w latach 2016-2026.
Każda powierzchnia, na której planuje się pozyskanie jest odpowiednio przygotowana. W roku poprzedzającym cięcia w leśnictwach wykonuje się szacunki brakarskie, podczas których szacuje się masę drewna do pozyskania z podziałem na poszczególne sortymenty.
Na każdej powierzchni uwzględnia się ochronę szczególnie cennych fragmentów drzewostanów z chronionymi gatunkami flory i fauny. Samo pozyskanie drewna na danej powierzchni wymaga spełnienia szeregu aktów prawnych: Ustawa o lasach, Ustawa o Ochronie Przyrody, Ustawa o ochronie Gruntów Rolnych i Leśnych ponadto podlega certyfikacji FSC (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification). Na powierzchni objętej cięciami rębnymi nie usuwa się wszystkich drzew, pozostają biogrupy-grupy starodrzewi pozostające do swej fizjologicznej śmierci. Drzewa takie są bardzo ważne dla ptaków, grzybów, owadów. Dla wielu gatunków są nieodzowne do przetrwania. Mówi się, że po śmierci każde martwe drzewo ma swoje drugie życie.
Pozyskanie drewna to jeden z najważniejszych elementów zrównoważonej gospodarki leśnej wzbudzający zarazem najwięcej kontrowersji. Pozyskanie łączy w sobie zarówno użytkowanie lasu. Użytkowanie ekosystemów leśnych to nie zło a przyrodniczo społecznie i ekonomicznie uwarunkowana konieczność. jak i hodowlę najmłodszego pokolenia lasu. Po każdym cięciu leśnicy są zobowiązani do odnowienia lasu. Zdrowy i prawidłowo zarządzany ekosystem leśny powinien zawierać wszystkie fazy rozwojowe lasu od młodnika po starodrzew gwarantuje to ciągłość istnienia lasu gospodarczego spełniającego funkcje gospodarcze, społeczne, ekologiczne.
Użytkowanie ekosystemów leśnych to nie zło a przyrodniczo społecznie i ekonomicznie uwarunkowana konieczność. Drewno pozyskane w Lasach Państwowych gwarantuje rozwój sektora drzewnego, utrzymuje ponad 300 tys. . miejsc pracy, ma wpływ na rozwój kultury i sztuki, miało i ma wpływ na rozwój cywilizacyjny ludzkości, towarzyszy nam codziennie, a życie bez tego w pełni odnawialnego surowca jest trudne do wyobrażenia. Drewno jest materiałem w pełni ekologicznym ulegającym biodegradacji Drewno jest materiałem w pełni ekologicznym ulegającym biodegradacji, a proces fotosyntezy, w jakim powstaje zmniejsza ilość CO2 w atmosferze i wytwarza tlen, którym oddychamy.
Gwarancja dobrego stanu lasów, zachowanie różnorodności przyrodniczej to podstawowe zasady w pracy leśnika. Powierzchnia leśna pozbawiona drzew nie jest czymś strasznym, lecz realizacją gospodarki leśnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.