Asset Publisher
Hodowla lasu
Lasów w naszym kraju cały czas przybywa, dzięki pracy, wiedzy i doświadczeniu leśników.
Ważnym zadaniem hodowli lasu jest zapewnienie trwałości istnienia lasu i ciągłości użytkowania jego wielofunkcyjnych zasobów.Tak więc wszelkie powierzchnie na których został usunięty drzewostan, (w ramach planowych cięć, czy też klęsk tj. pożary, wichury) muszą być odnowione. Zgodnie z ustawą o lasach na ponowne wprowadzenie lasu w miejsce, gdzie go usunięto (odnowienie lasu) leśnicy mają 5 lat. Przy sprzyjających warunkach odnowienie lasu może nastąpić naturalnie, poprzez obsiew nasion z dojrzałych drzew otaczających odnawianą powierzchnie, lub odrośli z pni usuniętych drzew, (odrośla spotykamy np. u olsz i wierzb). Najczęściej jednak odnawiamy las w sposób sztuczny, poprzez wysiew nasion lub sadzenie. Odnowieniu lasu towarzyszą czynności uprawy gleby i poprawy warunków glebowo-siedliskowych a następnie pielęgnacji drzewostanu i siedliska. Ważnym elementem odnowienia jest wiedza leśników, którzy dopasowują składy gatunkowe drzewostanów i rębnie ( rębnia – działanie mające na celu uzyskać nowy drzewostan poprzez jego wycięcie po uzyskaniu dojrzałości) do istniejących warunków przyrodniczych. Z hodowlą lasu związana jest także gospodarka szkółkarska i nasiennictwo, które pomagają zaopatrywać nadleśnictwo w sadzonki dobrej jakości. W celu zwiększania zasobów leśnych hodowla lasu zajmuje się także zalesieniami, (zalesienie- wprowadzenie lasu na tereny, na których wcześniej nie występował np. tereny porolne). Niestety nie wszystkie lasy są swoim składem gatunkowym odpowiednio dopasowane do terenu, na którym rosną, stąd też zadaniem Lasów Państwowych jest ich przebudowa aby uzyskać lasy, zapewniające realizacje celów trwałej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.
W ostatnich latach na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Różanna każdego roku sadzi się około 900 tysięcy młodych drzew, na powierzchni około 100 ha. Najwięcej wprowadzamy młodych sosen, buków i dębów. Nie martwmy się więc, kiedy w lesie spotkamy ludzi ścinających dojrzałe stare drzewa, na ich miejscu już wkrótce pojawi się nowy las. A pozyskane w ten sposób drewno zostanie racjonalne wykorzystane na potrzeby każdego z nas.
Asset Publisher
Asset Publisher
Otwarcie siedziby Nadleśnictwa Różanna
Otwarcie siedziby Nadleśnictwa Różanna
Uroczyste otwarcie siedziby Nadleśnictwa Różanna po rozbudowie i remoncie nastąpiło w piątek dnia 6 grudnia 2013 r.
W uroczystości uczestniczyli Starosta Bydgoski Wojciech Porzych, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej Koronowa Włodzimierz Domek, Nadleśniczowie sąsiadujących z nami nadleśnictw, główni wykonawcy prac oraz cała załoga Nadleśnictwa Różanna. Aktu poświęcenia "nowej siedziby" dokonał Proboszcz Parafii Rzymsko Katolickiej w Koronowie Ksiądz Prałat Henryk Pilacki. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Nadleśniczy Nadleśnictwa Różanna Karol Pawlicki wraz z zaproszonymi gośćmi Dyrektorem RDLP w Toruniu, Starostą Bydgoskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Koronowa
Uroczyste otwarcie siedziby Nadleśnictwa Różanna po rozbudowie i remoncie nastąpiło w piątek dnia 6 grudnia 2013 r. W uroczystości uczestniczyli Starosta Bydgoski Wojciech Porzych, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej Koronowa Włodzimierz Domek, Nadleśniczowie sąsiadujących z nami nadleśnictw, główni wykonawcy prac oraz cała załoga Nadleśnictwa Różanna.
Aktu poświęcenia "nowej siedziby" dokonał Proboszcz Parafii Rzymsko Katolickiej w Koronowie Ksiądz Prałat Henryk Pilacki. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Nadleśniczy Nadleśnictwa Różanna Karol Pawlicki wraz z zaproszonymi gośćmi Dyrektorem RDLP w Toruniu, Starostą Bydgoskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Koronowa. Następnie wszyscy udali się zwiedzać odnowione pomieszczenia obiektu. W świetlicy nadleśnictwa goście zobaczyli prezentację na temat przebiegu prac projektowych i remontowo-budowlanych.
W uroczystości nie zdołał przeszkodzić wiejący w tym czasie orkan "Ksawery", który spowodował zerwanie linii energetycznych. Jednym z założeń modernizacji biura Nadleśnictwa Różanna było wyposażenie w agregat umożliwiający awaryjne zasilanie energetyczne budynku. Urządzenie zadziałało niezawodnie i otwarcie odbyło się bez przeszkód.