Byszewo

Uroczysko Byszewo to najpiękniejszy zakątek Nadleśnictwa Różanna. Lasy rozciągają się na pagórkach wzdłuż rynny jezior byszewskich. We wsi Byszewo możemy podziwiać obraz Matki Boskiej Byszewskiej.

PERŁA NADLEŚNICTWA RÓŻANNA

Na zachód od głównego kompleksu leśnego i osady Leśnictwa Wilcze Gardło w odległości 16 km znajduje się Uroczysko – Byszewo. Jest to kompleks leśny, którego pierwszym gospodarzem był Zakon Cystersów. W późniejszym okresie las wraz z osadą gajowego został przekazany przez Zakon Parafii Rzymsko-Katolickiej w Byszewie.
Na skutek nacjonalizacji po II wojnie światowej, kompleks leśny przejęło Nadleśnictwo Stronno, a po połączeniu w 1974 roku – Nadleśnictwo Różanna.
Lasy w tym Uroczysku rosną na glinach zwałowych-średnio spiaszczonych. Rzeźba terenu jest bardzo urozmaicona (zbocza o dużym nachyleniu, skarpy itp.)
Kompleks ten leży na ciągu Rynien Byszewskich, należących do Krajobrazu Chronionego w ramach ,,Natura 2000" z jeziorami (Gogolińskie, Kamienne, Proboszczowskie, Salno, Żabno i Długie). W jeziorach Salno, Długie i Kamienne- występują rzadkie gatunki ryb jak sieja i sielawa.
Lasy tego kompleksu są w grupie Ochronnych, na siedliskach LSW – 72%; LMSW-22%; OL-1%,OLJ-3% i bagna – 3%- porośnięte w części Olc. Obecnie powierzchnia tego kompleksu wynosi 152,83 ha. Z poprzednich zasobów tego kompleksu Komisja Kościelna przy Episkopacie Polski zwróciła parafii Byszewo – 21,18 ha Lasu, oraz 7,61 ha gruntów rolnych wraz z osadą gajowego. Przystępując do opisu gospodarowania w Uroczysku Byszewo, nie sposób wymienić trwającej przebudowy drzewostanów sosnowych na gatunki odpowiadające ,,Zasadom Hodowli Lasu" na tych siedliskach. Zgodnie z ,,Planem Urządzania Lasu" stosuje się Rb-IIIB w drzewostanach sosnowych rębnych i przeszłorębnych. Natomiast w drzewostanach So przyszłorębnych przeprowadza się silne przerzedzenia z podsadzeniem BK.

Na drzewostany w tym kompleksie składają się : So.posp.,Md eur., Św zw., Dbs, BK, Brz brod., Js wyn., GB, Olc, Wz, Wb, Os, oraz sporadycznie DBc. W drzewostanach występują liczne ilości podrostów jak Gb, Dbs, Św, oraz podszytów jak Jrz posp.,Jrz szw., Jrz brekinia, Bez cz. i koralowy, Kruszyna, Trzm. Tarnina, Leszczyna, Ałycza, Głóg. Sporadycznie czereśnia, grusza, jabłoń płonka. W dolnej partii – malina, jeżyna, pokrzywa, paprocie itp. W kompleksie wyodrębniony jest Grąd Środkowoeuropejski w drzewostanie Dbs. Ponadto w Uroczysku Byszewo znajdują się trzy pomniki przyrody Dbs. W runie natomiast występują gatunki podlegające ochronie jak: konwalia, barwinek, marzanka wonna, sasanka, zawilec itp. Z fauny- gatunki podlegające ochronie to bóbr, wydra, łabędź niemy, żuraw, traszka grzebieniasta, czerwończyki. Z ptaków drapieżnych – gołębiarz, myszołów. Z innych ptaków występują – wilga, kraska, żołna, lelek kozodój, oraz cała gama małych ptaków śpiewających.
Zatem tak piękne Uroczysko zasobne w tyle gatunków drzew i bogatą florę i faunę, oraz położone wśród malowniczych jezior podlega szczególnej trosce Nadleśnictwa i tym samym zasługuje na miano Perły tegoż Nadleśnictwa.