Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Nadleśnictwa Różanna

Lasy Nadleśnictwa Różanna stanowią "klamrę" spinającą Bory Tucholskie z Puszczą Bydgoską. Położenie nad malowniczym Zalewem Koronowskim oraz urokliwe miasteczko Koronowo umiejscowione w samym centrum nadleśnictwa stanowi o wielkiej atrakcyjności naszego terenu.

Pomiędzy Borami Tucholskimi a Puszczą Bydgoską w środkowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się Nadleśnictwo Różanna . Stanowi ono zwarte kompleksy leśne z przewagą borów sosnowych ciągnące się wzdłuż Zalewu Koronowskiego i rzeki Brdy o powierzchni  ogólnej bez mała 11 300 ha. Powierzchnia leśna  nadleśnictwa wynosi około 10 950 ha.

Od XII wieku tutejsze dobra leśne stanowiły własność książęcą, później kościelną by  w końcu po I rozbiorze Polski przejął je rząd pruski. Po tym czasie  rozpoczęła się organizacja gospodarstwa leśnego. Po odzyskaniu niepodległości lasy stanowiły własność państwa polskiego tworząc dwa nadleśnictwa Różanna i Stronno. W obecnych, nieznacznie tylko zmienionych współcześnie granicach Nadleśnictwo Różanna istnieje od 1975. Powstało z połączenia wcześniej wspomnianych jednostek, których nazwy pozostały jako nazwy obrębów.

Znaczącym wydarzeniem było utworzenie w latach 1956-60 Zbiornika Koronowskiego poprzez spiętrzenie rzeki Brdy. Jest on w tej chwili największą atrakcją turystyczną regionu. Wraz z Rynną Jezior Byszewskich, Doliną Brdy i licznymi śródleśnymi „oczkami wodnymi" (powstałymi w wyniku spiętrzenia wód zalewu) przyciąga on corocznie w nasze okolice rzesze turystów – głównie wędkarzy i wodniaków.

Położenie nadleśnictwa między dwoma największymi kompleksami borowymi województwa determinuje jego charakter. Dominują tu siedliska borowe porośnięte przede wszystkim sosną zwyczajną (94% udziału). Spotykamy też lokalnie drzewostany z dominującym dębem lub przy brzegach licznych zbiorników i cieków wodnych na terenach podmokłych olchą. Pozostałe gatunki takie jak świerk, modrzew, brzoza, buk stanowią tylko domieszki. Mamy tu do czynienia z dużym areałem lasów ochronnych – głownie wodochronnych. Utworzone zostały też obszary chronionego krajobrazu: Zalewu Koronowskiego, Rynien Jezior Byszewskich oraz Doliny Rzeki Sępolenki.

W sercu Obrębu Różanna został powołany do życia rezerwat przyrody chroniący starodrzew dębu szypułkowego. Nosi on imię Jana Rychlickiego – zmarłego w 2011 roku  długoletniego nadleśniczego naszej jednostki, który za życia mieszkał w pobliżu.

Centralnym punktem nadleśnictwa jest miasteczko Koronowo na którego skraju posadowiona jest siedziba firmy. Miasto dzieli nadleśnictwo na dwa obręby na północy „Różanna" i na południu „Stronno" . Koronowo to malownicza miejscowość położona w dolinie Brdy, która swój rozkwit i prawa miejskie zawdzięcza założonemu tu przez Cystersów klasztorowi. Obecnie średniowieczny kościół pocysterski czyli bazylika mniejsza to perła architektury gotyku i baroku oraz główny zabytek miasta. Specyficzną ciekawostką zaś jest zakład karny zlokalizowany w budynkach poklasztornych (część celi osadzonych to byłe cele zakonników). Inne warte obejrzenia zabytki Koronowa to tzw. „diabelski młyn" – były młyn wodny, kościół Św. Andrzeja, ratusz miejski, układ urbanistyczny starego miasta, synagoga, kirkut oraz most kolei wąskotorowej.

Wzgórza wokół miasta porastają drzewostany grabowe. Jest to tzw. Park „Grabina", kiedyś główne miejsce wypoczynku mieszkańców. Obecnie trwają starania o rewitalizację parku. W najbliższej okolicy mamy jeszcze kościół w Byszewie czyli Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Krajny (to w Byszewie pierwotnie osiedlili się Cystersi), wiadukt „Doner" w Buszkowie, pozostałości po zamku krzyżackim w Nowym Jasińcu, spichlerz plebejski w Byszewie oraz dworek Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu. Mało znanym szerszemu ogółowi wydarzeniem jest „Bitwy pod Koronowem", która odbyła się 10.10.1410 r.  Była to zwycięska bitwa z Krzyżakami. Druga pod względem ważności po Grunwaldzie.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Finał I Powiatowego Konkursu Wiedzy Leśno-Łowieckiej „ŻYJEMY W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”

Finał I Powiatowego Konkursu Wiedzy Leśno-Łowieckiej „ŻYJEMY W ZGODZIE Z PRZYRODĄ”

W ten sposób Nadleśnictwo Różanna zainaugurowało obchody 90-lecia Lasów Państwowych, które obchodzimy w bieżącym roku. Pomysł konkursu powstał w 2013 r. Doskonałą okazją do jego zorganizowania były dwie następujące po sobie 90 rocznice: w ubiegłym roku powstania Polskiego Związku Łowieckiego i tegoroczna wymieniona wyżej powstania Lasów Państwowych.

W ten sposób Nadleśnictwo Różanna zainaugurowało obchody 90-lecia Lasów Państwowych, które obchodzimy w bieżącym roku. Pomysł konkursu powstał w 2013 r. Doskonałą okazją do jego zorganizowania były dwie następujące po sobie 90 rocznice: w ubiegłym roku powstania Polskiego Związku Łowieckiego i tegoroczna wymieniona wyżej powstania Lasów Państwowych. Również fakt braku na naszym terenie podobnej imprezy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przemawiał za potrzebą organizacji konkursu. W grudniu 2013 rozegrano więc etap szkolny, który wyłonił 24 uczestników dalszych zmagań.

Konkurs został przygotowany wspólnie przez Nadleśnictwo Różanna oraz Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie. W jego organizacji uczestniczyła też Komisja Współpracy z Młodzieżą Szkolną Rady Okręgowej PZŁ w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiej akcji „Myśliwi –Dzieciom, Dzieci - Zwierzętom" Honorowy patronat zgodzili się objąć Starosta Bydgoski oraz Burmistrz Koronowa. Organizatorzy konkursu uzyskali też pomoc ze strony pozostałych nadleśnictw położonych na terenie Powiatu Bydgoskiego oraz miejscowych Kół Łowieckich. 

Rywalizacja finałowa odbyła się dnia 17 stycznia. Składała się z następujących części:  testu pisemnego, zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej oraz ścisłego finału, do którego kwalifikowały się po 3 drużyny z każdego poziomu szkół (gimnazjalne i ponadgimnazjalne). Ostateczna rozgrywka odbywała się z udziałem publiczności – młodzieży szkolnej. Wśród niej zasiadali również zaproszeni goście: Starosta Bydgoski Wojciech Porzych, Burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Bogusław Chłąd oraz liczni Prezesi, Łowczy i Członkowie Kół Łowieckich z naszego terenu.

Komisji konkursowej przewodniczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Różanna Karol Pawlicki. W jej pracach uczestniczyli również Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Stanisław Rybczyński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Żołędowo Krzysztof Sztajnborn, Przedstawiciele Komisji Współpracy z Młodzieżą Szkolną Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy: Przewodniczący Jan Pawlak i jej Sekretarz Wojciech Nowak oraz jako sekretarz komisji konkursowej Barbara Burdzy-Nenczak Leśniczy Leśnictwa Stronno Nadleśnictwa Różanna.  Na auli szkolnej będącej areną zmagań finalistów została zaprezentowana wspaniała wystawa łowiecka przygotowana przez Mariana Szymaniak – dziękujemy mu serdecznie za to.

Prowadzenie konkursu powierzono leśnikowi z Nadleśnictwa Różanna Januszowi Flies, który opracował również tematykę konkursu i przygotował wszystkie konkurencje wiedzowe. Nadszedł czas wyłonienia laureatów. Sześć dwuosobowych drużyn zmagało się z rozpoznawaniem eksponatów przyrodniczo-leśnych znajdujących się w „tajemniczych kartonach". Finaliści musieli rozpoznać gatunki drzew na podstawie dostarczonych krążków świeżego drewna, pędów (gałązek) oraz szyszek. Następnie każda z drużyn odpowiadała na zestaw 6 pytań. Emocje sięgnęły zenitu. Wiedza uczestników była naprawdę rozległa, a przygotowanie doskonałe. Spośród 36 pytań błędną odpowiedź udzielono tylko na 1 z nich. W przerwie przed ogłoszeniem  ostatecznych zwycięzców przedstawiciel PZŁ przeprowadził konkurs wiedzy łowieckiej z nagrodami wśród zgromadzonej publiczności. 

Podsumowano wyniki. Nie obyło się bez niespodzianek. Okazało się, że dwie drużyny (obie z Zespołu Szkół  Zawodowych w Koronowie) uzyskały po wszystkich konkurencjach identyczną ilość punktów. Pozostałe różnice punktowe były również minimalne co świadczy o naprawdę wysokim poziomie  finału. Rozegrano szybką dogrywkę, która ostatecznie wyłoniła zwycięzców.
Oto oficjalne wyniki I Powiatowego Konkursu Wiedzy Leśno-łowieckiej „Żyjemy w Zgodzie z Przyrodą.

Szkoły gimnazjalne:

  • 1 miejsce    Zespół Szkół Wierzchucin Królewski
  • 2 miejsce    Prywatne Gimnazjum „AWANS" z Koronowa
  • 3 miejsce    Zespół Szkół w Kotomierzu

Szkoły ponadgimnazjalne:

  • 1 i 2 miejsce     Zespół Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie
  • 3 miejsce    Zespół Szkół zawodowych i Licealnych Solec Kujawski.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za to, że zechcieli przystąpić do konkursu i poszerzać swoją wiedzę leśną i łowiecką. Zapraszamy szkoły gimnazjalne Gminy Koronowo oraz ponadgimnazjalne Powiatu Bydgoskiego do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.

Po oficjalnym zakończeniu konkursu jego uczestników wraz z gośćmi i publicznością czekała jeszcze jedna skromna acz miła niespodzianka. Zaproszeni oni zostali na poczęstunek ufundowany przez Nadleśnictwo Różanna, czyli wyśmienitą grochówkę „leśno-łowiecką". Smakowała ona wybornie wszystkim i pozwoliła zaspokoić głód po ponad 4 godzinach emocji.

Darz Bór – do zobaczenia w przyszłym roku.