Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona p-poż

Obszar Nadleśnictwa Różanna zakwalifikowany został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Mimo wysokiego zagrożenia pożarowego terenów leśnych naszej jednostki i znacznej liczby turystów odwiedzających lasy, odnotowujemy niewielką liczbę pożarów.

Wysokie zagrożenie pożarowe na terenie nadleśnictwa wynika z udziału poszczególnych siedlisk oraz struktury wiekowej i gatunkowej drzewostanów.


Podstawowe czynniki wpływające na stan zagrożenia pożarowego to:

  • zdecydowana przewaga drzewostanów iglastych - zajmują one prawie 94% powierzchni leśnej nadleśnictwa,
  • wysoki udział siedlisk borowych - siedliska Bs, Bśw i BMśw zajmują 80,9% powierzchni leśnej nadleśnictwa,
  • umiarkowany udział drzewostanów młodszych - udział I i II klasy wieku wynosi 23,3% powierzchni leśnej,

Zagrożenie pożarowe w zależności od pory roku kształtuje się następująco:

  • duże zagrożenie w początkowym okresie wiosny ze względu na znaczne ilości łatwopalnych roślinnych materiałów organicznych w postaci igieł, chrustu, suchej roślinności dna lasu (w szczególności trawy i wrzosów),
  • duże zagrożenie w okresie letnim szczególnie na siedliskach Bśw i BMśw (wysychanie roślin runa leśnego),
  • mniejsze zagrożenie pożarowe w okresie jesiennym (niższe temperatury, większa wilgotność powietrza).

Mapa aktualnego zagrożenia pożarowego dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

 

Występowanie pożarów jest powiązane w sposób bezpośredni z intensywnością penetracji obszarów leśnych przez ludność. Głównym zagrożeniem jest silna penetracja w poszukiwaniu grzybów oraz ruch rekreacyjny, które sprawiają, że w lasach nadleśnictwa istnieje duże niebezpieczeństwo zaprószenia ognia przez osoby postronne. Istniejąca sieć dróg publicznych stwarza te same zagrożenia. Odrębnym problemem są celowe podpalenia, które jednak w skali nadleśnictwa nie mają istotnego znaczenia.

Profilaktyka przeciwpożarowa
Profilaktyka przeciwpożarowa jest prowadzona w zasadzie w dwóch podstawowych zakresach: działalności informacyjnej, ostrzegawczej i egzekucyjnej oraz profilaktycznych działań gospodarczych.

W naszej jednostce pożary występują w sporadycznych ilościach - góra 1-2 zdarzenia rocznie. Gaszone są one w zarodku - powierzchnia najczęściej nie przekracza 1 ara. Bywają też lata bez żadnego zdarzenia pożarowego.

Zasady udostępniania lasu ludności oraz system zakazów i nakazów dotyczących m.in. zachowania się w lesie, stałych i okresowych zakazów wstępu, zakazów posługiwania się ogniem, czy posługiwanie się nim w celach związanych z gospodarką leśną reguluje ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r., oraz ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r.

Podstawowymi elementami są

  • system informacyjny i ostrzegawczego (tablice informacyjne i ostrzegawcze, prelekcje i pogadanki, ulotki itp.) dla ludności oraz podnoszenie kwalifikacji i świadomości własnych pracowników (szkolenia przeciwpożarowe, BHP itp.).
  • kary za naruszanie zakazów i nakazów, zwłaszcza w miejscach wyraźnie oznakowanych.
  • działaniami gospodarczymi nadleśnictwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest tworzenie pasów przeciwpożarowych na terenach narażonych w sposób szczególny na powstawanie pożarów (typ A, B, BK, C, D).


Oprócz tego, do działań gospodarczych w zakresie ochrony przeciwpożarowej należy uwzględnianie zagadnień pożarowych w pracach z zakresu hodowli lasu (tworzenie pasów biologicznych przy odnowieniach oraz kształtowanie odpowiedniej struktury gatunkowej na pasach istniejących) oraz właściwe zagospodarowywanie terenów pod liniami energetycznymi.

System obserwacyjno-alarmowy tworzą:

  • sieć stałej obserwacji naziemnej,
  • patrole przeciwpożarowe,
  • punkty alarmowo-dyspozycyjne,
  • sieć łączności alarmowo-dyspozycyjnej.

Zestaw środków technicznych tworzą:

  • dojazdy pożarowe,
  • bazy sprzętu przeciwpożarowego,
  • zaopatrzenie wodne,
  • leśne bazy lotnicze i pozostała infrastruktura,
  • pełnomocnik nadleśniczego,
  • "Sposoby postępowania nadleśnictwa na wypadek pożaru lasu".

Na terenie nadleśnictwa istnieje 7 punktów czerpania wody. Ich stan, liczba i rozmieszczenie są wystarczające dla II kategorii zagrożenia pożarowego. 
Na terenie Nadleśnictwa Różanna brak lądowisk i lotnisk umożliwiających start i lądowanie samolotów używanych przy gaszeniu pożarów lasu. Lotnisko takie istnieje w Toruniu, co umożliwia dolot do każdego punktu lasu w przedziale czasowym około 25 minut.
Nadleśnictwo Różanna współpracuje z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz funkcjonującymi w zasięgu działania nadleśnictwa Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w Koronowie i Mąkowarsku. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną ma na celu podnoszenie efektywności zabezpieczenia przeciwpożarowego.

 

Integralną częścią planu ochrony przeciwpożarowej są mapy przeglądowe ochrony przeciwpożarowej obrębów w skali 1:20000, na których przedstawiono: II kategorię zagrożenia, punkty alarmowo-dyspozycyjne, istniejące punkty obserwacyjne, bazy sprzętu pożarniczego, miejsca koncentracji sił i środków, istniejące punkty czerpania wody i hydranty, lokalizację pasów przeciwpożarowych, istniejące drogi pożarowe, przejazdy przez tory kolejowe i cieki wodne, miejsca postoju pojazdów oraz siedziby straży pożarnych.    


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Tajemnicze S4 i M2, czyli o tym jak kupić drewno

Tajemnicze S4 i M2, czyli o tym jak kupić drewno

Już wkrótce dni staną się coraz chłodniejsze. Dla wielu z nas to sygnał do poszukiwania źródeł opału, by ogrzać swe domy. Niektórzy decydują się zakupić węgiel, inni natomiast drewno. O ile sprawa zakupu tego pierwszego opału nie stwarza większych problemów, to już zakup drewna bywa niekiedy kłopotliwy, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy.

Od czego zacząć? Na początek dowiedzmy się gdzie najbliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się leśniczówka. Możemy to sprawdzić np. na stronie internetowej naszego Nadleśnictwa http://www.rozanna.torun.lasy.gov.pl/lesnictwa, po kliknięciu na wybrane leśnictwo wyświetli nam się adres i telefon kontaktowy do leśniczego. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z leśniczym w celu zapytania o możliwość zakupu drewna na własne potrzeby. Niestety czasami zdarza się, że leśniczy nie dysponuję interesującym nas gatunkiem (np. dębem czy bukiem) i oferuje jedynie sosnę, lub nie posiada satysfakcjonującej nas ilości drewna. Pamiętajmy jednak, że nie jest to spowodowane niechęcią leśników do sprzedaży drewna opałowego, a jedynie planem pozyskania drewna wynikającym z dziesięcioletnich Planów Urządzenia Lasu dla danego Nadleśnictwa. Plany te zatwierdza Minister Środowiska i określają one ilość drewna, jaką można pozyskać tak, aby nie wyciąć więcej niż zdąży urosnąć przez ten czas. Leśnicy nie  mogą więc dowolnie zwiększać pozyskania drewna z powodu dużej ilości chętnych na zakupu opału. Jeżeli leśniczy posiada interesujące nas drewno opałowe oznaczone tajemniczym symbolem S4Drewno średniowymiarowe S4 (wałki opałowe), podaje nam numery stosów i ilość drewna. Z tymi informacjami udajemy się do biura Nadleśnictwa, gdzie w kasie możemy zapłacić za nasze drewno. Następnie ponownie kontaktujemy się z naszym leśniczym w celu potwierdzenia wykupu drewna i ustalenia terminu odbioru. Co ważne często gdy pytamy o drewno leśniczy podaje nam ilość w metrach przestrzennych (mp), natomiast w biurze nadleśnictwa kupujemy i płacimy za drewno przeliczone na metry sześcienne (m3). Dlaczego się tak dzieję? Ponieważ kiedy leśnik mierzy stos drewna w lesie to zawarte są w tym pomiarze wolne przestrzenie pomiędzy wałkami i kora. Metry przestrzenne są wartością pomocniczą, dzięki której można wyliczyć ile samego drewna znajduję się w tym stosie. Dlatego ilość drewna w m3 jest zawsze mniejsza niż w mp, ponieważ jest tam tylko „czyste" drewno pozbawione „dodatków" w postaci wolnych przestrzeni i kory. Jak przeliczyć mp na m3? Np. 1 mp drewna S4 sosnowego, modrzewiowego i liściastego
w korze = 0,65 m3 drewna bez kory, a 1mp drewna S4 świerkowego i jodłowego = 0,70 m3 drewna bez kory. Czasami koszt zakupu opału przekracza nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji jeśli posiadamy trochę wolnego czasu i chęci do pracy możemy sami wyrobić sobie w lesie opał ( tak zwaną gałęziówkę ). Przed rozpoczęciem pracy oczywiście musimy zgłosić się do leśniczego, który wyznaczy nam odpowiednią działkę i udzieli wskazówek jak ma przebiegać pozyskanie, przeszkoli z zasad bhp i wystawi pisemne pozwolenie.Drewno małowymiarowe M2 Drewno pozyskane w ten sposób, którego średnica w grubszym końcu bez kory nie przekracza 5 cm, nazywane jest drewnem małowymiarowym M2, pozyskanym (przygotowanym) przez nabywcę (PBK). Gotowe stosy obmierzy leśniczy i będziemy mogli udać się do biura Nadleśnictw aby wykupić nasz opał w bardzo atrakcyjnej cenie. Czasami potrzebujemy nie tylko opału ale np. słupków grodzeniowych, żerdzi czy surowca budowlanego. Co wtedy? Nadleśnictwo dysponuje w takiej sytuacji pewnymi ilościami drewna przeznaczonymi na sprzedaż detaliczną (dla indywidualnych odbiorców) o takie drewno należy pytać w biurze Nadleśnictwa. Warto wspomnieć, że inaczej wygląda zakup drewna w przypadku dużych firm z branży drzewnej. Drzewne zakupy dokonują oni  w Portalu Leśno - Drzewnym (PL-D).