Powrót

Miejsca Pamięci Narodowej

Miejsca Pamięci Narodowej

Lasy często okazywały się świadkiem historii, dziś leśnicy dbają o te szczególnie ważne miejsca. Również na terenie Nadleśnictwa Różanna znajdują się miejsca, o których należy pamiętać. Listopad jest miesiącem, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości, wspominamy naszą historię i odwiedzamy Miejsca Pamięci Narodowej znajdujące się w okolicznych lasach.

Dębowa Góra - miejsce straceń

Dębowa Góra - miejsce straceń około 800 ofiar zamordowanych przez okupanta - mężczyzn, kobiet i dzieci. Masowy grób odkryli mieszkańcy okolicznych wsi we wrześniu 1939 r. Jesienią 1944 r. grób został odkopany przez Żydów dozorowanych przez ss-manów, a zwłoki na miejscu spalono. W 1947 r. na miejscu mordów i palenia zwłok znaleziono jeszcze kilka kości ludzkich, jedną rozbitą czaszkę i szczątki ubrań. Pozostałości te pochowano na cmentarzu "Nieznanego Żołnierza" w Wudzynie.

Dębowa Góra - miejsce walk

We wrześniu 1939 r. doszło tutaj do walk leśnych między oddziałami pierwszego batalionu 35 Pułku Piechoty Wojska Polskiego z niemieckimi oddziałami pancernymi. W wyniku walk poległo 20 polskich żołnierzy. W grudniu 1946 r. przeprowadzono ekshumację zwłok poległych i pochowano na cmentarzu w Wudzynie. Fragment napisu na tablicy brzmi: "Tu walczył i nie uległ 35 p.p. Wdzięczni Rodacy".

Srebrnica

W tym miejscu hitlerowcy 26 października 1939 r. zamordowali poprzez rozstrzelanie 12 obywateli miasta, a następnie na miejscu zakopali. W dniu 3 lipca 1944 r. zwłoki rozstrzelanych wydobyto i przewieziono do Dębowej Góry, gdzie razem z innymi zamordowanymi spalono. Na miejscu mordu 3 września 1964 r. postawiono krzyż dębowy, ogrodzono a pod krzyżem ustawiono 2 tablice z czarnego marmuru z dwunastoma nazwiskami pomordowanych.