Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Tajemnicze S4 i M2, czyli o tym jak kupić drewno

Tajemnicze S4 i M2, czyli o tym jak kupić drewno

Już wkrótce dni staną się coraz chłodniejsze. Dla wielu z nas to sygnał do poszukiwania źródeł opału, by ogrzać swe domy. Niektórzy decydują się zakupić węgiel, inni natomiast drewno. O ile sprawa zakupu tego pierwszego opału nie stwarza większych problemów, to już zakup drewna bywa niekiedy kłopotliwy, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy.

Od czego zacząć? Na początek dowiedzmy się gdzie najbliżej naszego miejsca zamieszkania znajduje się leśniczówka. Możemy to sprawdzić np. na stronie internetowej naszego Nadleśnictwa http://www.rozanna.torun.lasy.gov.pl/lesnictwa, po kliknięciu na wybrane leśnictwo wyświetli nam się adres i telefon kontaktowy do leśniczego. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z leśniczym w celu zapytania o możliwość zakupu drewna na własne potrzeby. Niestety czasami zdarza się, że leśniczy nie dysponuję interesującym nas gatunkiem (np. dębem czy bukiem) i oferuje jedynie sosnę, lub nie posiada satysfakcjonującej nas ilości drewna. Pamiętajmy jednak, że nie jest to spowodowane niechęcią leśników do sprzedaży drewna opałowego, a jedynie planem pozyskania drewna wynikającym z dziesięcioletnich Planów Urządzenia Lasu dla danego Nadleśnictwa. Plany te zatwierdza Minister Środowiska i określają one ilość drewna, jaką można pozyskać tak, aby nie wyciąć więcej niż zdąży urosnąć przez ten czas. Leśnicy nie  mogą więc dowolnie zwiększać pozyskania drewna z powodu dużej ilości chętnych na zakupu opału. Jeżeli leśniczy posiada interesujące nas drewno opałowe oznaczone tajemniczym symbolem S4Drewno średniowymiarowe S4 (wałki opałowe), podaje nam numery stosów i ilość drewna. Z tymi informacjami udajemy się do biura Nadleśnictwa, gdzie w kasie możemy zapłacić za nasze drewno. Następnie ponownie kontaktujemy się z naszym leśniczym w celu potwierdzenia wykupu drewna i ustalenia terminu odbioru. Co ważne często gdy pytamy o drewno leśniczy podaje nam ilość w metrach przestrzennych (mp), natomiast w biurze nadleśnictwa kupujemy i płacimy za drewno przeliczone na metry sześcienne (m3). Dlaczego się tak dzieję? Ponieważ kiedy leśnik mierzy stos drewna w lesie to zawarte są w tym pomiarze wolne przestrzenie pomiędzy wałkami i kora. Metry przestrzenne są wartością pomocniczą, dzięki której można wyliczyć ile samego drewna znajduję się w tym stosie. Dlatego ilość drewna w m3 jest zawsze mniejsza niż w mp, ponieważ jest tam tylko „czyste" drewno pozbawione „dodatków" w postaci wolnych przestrzeni i kory. Jak przeliczyć mp na m3? Np. 1 mp drewna S4 sosnowego, modrzewiowego i liściastego
w korze = 0,65 m3 drewna bez kory, a 1mp drewna S4 świerkowego i jodłowego = 0,70 m3 drewna bez kory. Czasami koszt zakupu opału przekracza nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji jeśli posiadamy trochę wolnego czasu i chęci do pracy możemy sami wyrobić sobie w lesie opał ( tak zwaną gałęziówkę ). Przed rozpoczęciem pracy oczywiście musimy zgłosić się do leśniczego, który wyznaczy nam odpowiednią działkę i udzieli wskazówek jak ma przebiegać pozyskanie, przeszkoli z zasad bhp i wystawi pisemne pozwolenie.Drewno małowymiarowe M2 Drewno pozyskane w ten sposób, którego średnica w grubszym końcu bez kory nie przekracza 5 cm, nazywane jest drewnem małowymiarowym M2, pozyskanym (przygotowanym) przez nabywcę (PBK). Gotowe stosy obmierzy leśniczy i będziemy mogli udać się do biura Nadleśnictw aby wykupić nasz opał w bardzo atrakcyjnej cenie. Czasami potrzebujemy nie tylko opału ale np. słupków grodzeniowych, żerdzi czy surowca budowlanego. Co wtedy? Nadleśnictwo dysponuje w takiej sytuacji pewnymi ilościami drewna przeznaczonymi na sprzedaż detaliczną (dla indywidualnych odbiorców) o takie drewno należy pytać w biurze Nadleśnictwa. Warto wspomnieć, że inaczej wygląda zakup drewna w przypadku dużych firm z branży drzewnej. Drzewne zakupy dokonują oni  w Portalu Leśno - Drzewnym (PL-D).