Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Drewno było, jest i będzie jeszcze przez wiele lat najważniejszym produktem lasu. Dzięki swoim unikalnym właściwościom jest surowcem niezastąpionym w wielu dziedzinach życia człowieka.

Użytkowanie lasu to dział gospodarki leśnej, który zajmuje się planowaniem i racjonalnym wykorzystaniem użytków leśnych w postaci drewna, produktów ubocznego użytkowania (grzyby, jagody, łowiectwo) oraz ochrona lasu.

Użytkowanie dzielimy na: użytkowanie główne, czyli pozyskanie drewna, które dokonuje się tak aby nie przekroczyć ilości przyrastającej oraz użytkowanie uboczne, które sprowadza się głownie do pozyskania runa leśnego, owoców nasion itp., oraz użytkowanie łowieckie.

Drewno jest oczywiście głównym produktem dostarczanym przez lasy. Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu” (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi ponad 2,5 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych”; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach,

Roczne pozyskanie drewna w Nadlesnictwie Różanna wynosi około 65 tys. m3. Z tej ilości ok. 38 tys. m3 drewna pochodzi z cięć rębnych, natomiast ok. 27 tys. m3 cięć pielęgnacyjnych (tzw. przedrębnych), Udział najważniejszych grup sortymentów przedstawia się następująco: drewno wielkowymiarowe - 42 %, drewno średniowymiarowe - 58 %.

W Nadleśnictwie Różanna w coraz większym stopniu mechanizowane są prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac związanych z pozyskaniem drewna. Maszyny te są własnością zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie Nadleśnictwa.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Różanna trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto pozostałe drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.

Oprócz drewna pozyskiwane są także choinki. Wśród tzw. użytków ubocznych na wymienienie zasługują m.in. płody runa leśnego (grzyby, jagody)- głównie na potrzeby własne zbierane przez okolicznych mieszkańców.