Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktulanośći Najnowsze aktulanośći

Powrót

Pozyskanie drewna w Nadleśnictwie Różanna w 2018 roku

Pozyskanie drewna w Nadleśnictwie Różanna w 2018 roku

Pozyskanie drewna budzi wiele kontrowersji. Ludzie obawiają się, że las zniknie bezpowrotnie, czy tak jest naprawdę?

Nadleśnictwo Różanna w 2018 roku planuje pozyskać około 58 tys. m3 drewna. Pozyskanie odbywać się będzie w cięciach rębnych, których głównym celem jest przygotowanie powierzchni pod odnowienie sztuczne przez sadzenie, bądź odnowienie naturalne. Drewno pozyskuje się również w tzw. cięciach przedrębnych w ramach zabiegów hodowlanych zwanych czyszczeniami bądź trzebieżami.

Pozyskanie drewna budzi wiele kontrowersji. Ludzie obawiają się, że las zniknie bezpowrotnie, czy tak jest naprawdę? Otóż nie. Każda powierzchnia, na której wycięto las podlega odnowieniu. Użytkowanie ekosystemu leśnego opiera się na naśladownictwie procesów przyrodniczych, w tym na przemianie pokoleń. Gospodarka leśna to nie tylko ochrona ekosystemu, to również świadome i celowe gospodarowanie nim, dla uzyskania trwałości i ciągłości istnienia lasu gospodarczego spełniającego funkcje społeczne, ekonomiczne i przyrodnicze. Użytkowanie ekosystemów leśnych reguluje operat urządzenia lasu obowiązujący przez 10 lat zatwierdzany przez Ministra środowiska (W Nadleśnictwie Różanna na lata 2016-2026).

Każda powierzchnia, na której planuje się pozyskanie jest odpowiednio przygotowana. W roku poprzedzającym cięcia w leśnictwach wykonuje się szacunki brakarskie, podczas których szacuje się masę drewna do pozyskania z podziałem na poszczególne sortymenty. Podczas planowania uwzględnia się ochronę szczególnie cennych fragmentów drzewostanów z chronionymi gatunkami flory i fauny. Samo pozyskanie drewna na danej powierzchni wymaga spełnienia szeregu aktów prawnych: Ustawa o lasach, Ustawa o Ochronie Przyrody, Ustawa o ochronie Gruntów Rolnych i Leśnych ponadto podlega certyfikacji FSC (Forest Stewardship Council) oraz PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification). Na powierzchni objętej cięciami rębnymi nie usuwa się wszystkich drzew, pozostają biogrupy-grupy starodrzewi pozostające do swej fizjologicznej śmierci. Drzewa takie są bardzo ważne dla ptaków, grzybów, owadów. Dla wielu gatunków są nieodzowne do przetrwania. Mówi się, że po śmierci każde martwe drzewo ma swoje drugie życie.

Drewno to surowiec ulegający pełnej biodegradacji Drewno jest surowcem niezastąpionym, towarzyszy człowiekowi od zawsze, ulega pełnej biodegradacji, a w procesie powstawania nie obciąża środowiska tak jak wytwarzanie plastiku, betonu czy stali. Leśnicy są świadomi, że każdy pozyskany m3 drewna w naszym Nadleśnictwie gwarantuje miejsca pracy w lokalnych tartakach, budownictwie, przemyśle meblarskim, płytowym czy papierniczym. Drewno to nie tylko surowiec i miejsca pracy to rozwój kulturalny, intelektualny bez niego nie zaistniało by słowo pisane i ogrom myśli ludzkości zgromadzony i przekazywany pomiędzy pokoleniami na papierze.

Leśnicy stoją na straży naszego wspólnego dobra. Zastanówmy się zanim stwierdzimy, że leśnicy wycinając niszczą lasy. Stoją oni przecież na straży naszego wspólnego dobra „LASU”, który użytkowany przez społeczeństwo w różnoraki sposób ciągle trwa, jest bogatszy, bardziej różnorodny gatunkowo, i nadal spełnia swoje funkcje przyrodnicze, społeczne, i ekonomiczne.

Gwarancja dobrego stanu lasów, zachowanie różnorodności przyrodniczej to podstawowe zasady w pracy leśnika. Powierzchnia leśna pozbawiona drzew nie jest czymś strasznym, lecz realizacją gospodarki leśnej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju.