Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktulanośći Najnowsze aktulanośći

Powrót

Zalesienia i odnowienia w Nadleśnictwie Różanna

Zalesienia i odnowienia w Nadleśnictwie Różanna

Wiosna w pracy leśnika to okres, w którym sadzi się las.Właśnie w tym czasie wykonuje się większość prac związanych z odnowieniami i zalesieniami gruntów leśnych

Wiosna w pracy leśnika to okres, w którym sadzi się las, wiąże się z pojęciami, które dla człowieka mało obeznanego z tematyką leśną, mogą wydawać się nieco zawiłe. Właśnie w tym czasie wykonuje się większość prac związanych z odnowieniami i zalesieniami gruntów leśnych. Odnowienia to ponowne wprowadzanie lasu na tereny, gdzie poprzednio występował. Gatunki drzew i krzewów leśnych wysadza się w miejsca, które poprzednio podlegały użytkowaniu rębnemu. Odnowienie jest, więc konsekwencją realizacji zapotrzebowania społecznego na najbardziej ekologiczny ulegający pełnej biodegradacji materiał, jakim jest drewno oraz naturalnego rozpadu starszych drzewostanów- następstwo pokoleń. Zalesienia to wprowadzanie lasu w miejsca gdzie on nie istniał. Zalesieniu podlegają grunty porolne oraz nieużytki. W wyniku zalesień rokrocznie zwiększa się lesistość kraju. Gruntów leśnych w Polsce wbrew potocznej opinii przybywa. Gruntów leśnych w Polsce wbrew potocznej opinii przybywa Odnowienia jak i zalesienia są bardzo ważnym elementem pracy leśnika, to od nich zależy skład gatunkowy i stan zdrowotny naszych lasów w przyszłości. Każdego roku zwiększa się udział wysadzanych gatunków drzew liściastych. Tam gdzie na to pozwala żyzność gleby następuje stopniowa przebudowa monokultur głównie sosnowych na drzewostany iglasto-liściaste. Z niewielkich sadzonek wyrosną w przyszłości olbrzymie drzewa. Wymaga to dużego nakładu pracy począwszy od przygotowania gleby pod sadzenie po ciągłą pielęgnację i ochronę rosnącego bardzo wolno lasu. Efekty pracy leśników i osób zaangażowanych w odnowienia i zalesienia widoczne są po wielu latach. Posadzone w tym roku sadzonki drzew w zależności od gatunku osiągną dojrzałość po około 100-200 latach. W 2017 roku prace odnowieniowe w Nadleśnictwie Różanna obejmą powierzchnię ok. 85 hektarów co stanowi 120 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, zostanie wysadzone łącznie 650 tysięcy sztuk sadzonek, z czego gatunki liściaste stanowią 32%, iglaste 68%. Z gatunków iglastych wysadzone zostaną: sosna pospolita, świerk pospolity, modrzew europejski, cis zwyczajny, z gatunków liściastych: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, olsza czarna, wiąz szypułkowy, grab zwyczajny, klony, lipy, szereg gatunków owocodajnych jak: czereśnia ptasia, grusza dzika, jabłoń dzika, oraz krzewy: głogi, róża dzika, derenie, śliwa ałycza, śliwa tarnina, szakłak.