Wydawca treści
Ochrona p-poż
Obszar Nadleśnictwa Różanna zakwalifikowany został do II kategorii zagrożenia pożarowego. Mimo wysokiego zagrożenia pożarowego terenów leśnych naszej jednostki i znacznej liczby turystów odwiedzających lasy, odnotowujemy niewielką liczbę pożarów.
Wysokie zagrożenie pożarowe na terenie nadleśnictwa wynika z udziału poszczególnych siedlisk oraz struktury wiekowej i gatunkowej drzewostanów.
Podstawowe czynniki wpływające na stan zagrożenia pożarowego to:
- zdecydowana przewaga drzewostanów iglastych - zajmują one prawie 94% powierzchni leśnej nadleśnictwa,
- wysoki udział siedlisk borowych - siedliska Bs, Bśw i BMśw zajmują 80,9% powierzchni leśnej nadleśnictwa,
- umiarkowany udział drzewostanów młodszych - udział I i II klasy wieku wynosi 23,3% powierzchni leśnej,
Zagrożenie pożarowe w zależności od pory roku kształtuje się następująco:
- duże zagrożenie w początkowym okresie wiosny ze względu na znaczne ilości łatwopalnych roślinnych materiałów organicznych w postaci igieł, chrustu, suchej roślinności dna lasu (w szczególności trawy i wrzosów),
- duże zagrożenie w okresie letnim szczególnie na siedliskach Bśw i BMśw (wysychanie roślin runa leśnego),
- mniejsze zagrożenie pożarowe w okresie jesiennym (niższe temperatury, większa wilgotność powietrza).
Mapa aktualnego zagrożenia pożarowego dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Występowanie pożarów jest powiązane w sposób bezpośredni z intensywnością penetracji obszarów leśnych przez ludność. Głównym zagrożeniem jest silna penetracja w poszukiwaniu grzybów oraz ruch rekreacyjny, które sprawiają, że w lasach nadleśnictwa istnieje duże niebezpieczeństwo zaprószenia ognia przez osoby postronne. Istniejąca sieć dróg publicznych stwarza te same zagrożenia. Odrębnym problemem są celowe podpalenia, które jednak w skali nadleśnictwa nie mają istotnego znaczenia.
Profilaktyka przeciwpożarowa
Profilaktyka przeciwpożarowa jest prowadzona w zasadzie w dwóch podstawowych zakresach: działalności informacyjnej, ostrzegawczej i egzekucyjnej oraz profilaktycznych działań gospodarczych.
W naszej jednostce pożary występują w sporadycznych ilościach - góra 1-2 zdarzenia rocznie. Gaszone są one w zarodku - powierzchnia najczęściej nie przekracza 1 ara. Bywają też lata bez żadnego zdarzenia pożarowego.
Zasady udostępniania lasu ludności oraz system zakazów i nakazów dotyczących m.in. zachowania się w lesie, stałych i okresowych zakazów wstępu, zakazów posługiwania się ogniem, czy posługiwanie się nim w celach związanych z gospodarką leśną reguluje ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r., oraz ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 r.
Podstawowymi elementami są
- system informacyjny i ostrzegawczego (tablice informacyjne i ostrzegawcze, prelekcje i pogadanki, ulotki itp.) dla ludności oraz podnoszenie kwalifikacji i świadomości własnych pracowników (szkolenia przeciwpożarowe, BHP itp.).
- kary za naruszanie zakazów i nakazów, zwłaszcza w miejscach wyraźnie oznakowanych.
- działaniami gospodarczymi nadleśnictwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest tworzenie pasów przeciwpożarowych na terenach narażonych w sposób szczególny na powstawanie pożarów (typ A, B, BK, C, D).
Oprócz tego, do działań gospodarczych w zakresie ochrony przeciwpożarowej należy uwzględnianie zagadnień pożarowych w pracach z zakresu hodowli lasu (tworzenie pasów biologicznych przy odnowieniach oraz kształtowanie odpowiedniej struktury gatunkowej na pasach istniejących) oraz właściwe zagospodarowywanie terenów pod liniami energetycznymi.
System obserwacyjno-alarmowy tworzą:
- sieć stałej obserwacji naziemnej,
- patrole przeciwpożarowe,
- punkty alarmowo-dyspozycyjne,
- sieć łączności alarmowo-dyspozycyjnej.
Zestaw środków technicznych tworzą:
- dojazdy pożarowe,
- bazy sprzętu przeciwpożarowego,
- zaopatrzenie wodne,
- leśne bazy lotnicze i pozostała infrastruktura,
- pełnomocnik nadleśniczego,
- "Sposoby postępowania nadleśnictwa na wypadek pożaru lasu".
Na terenie nadleśnictwa istnieje 7 punktów czerpania wody. Ich stan, liczba i rozmieszczenie są wystarczające dla II kategorii zagrożenia pożarowego.
Na terenie Nadleśnictwa Różanna brak lądowisk i lotnisk umożliwiających start i lądowanie samolotów używanych przy gaszeniu pożarów lasu. Lotnisko takie istnieje w Toruniu, co umożliwia dolot do każdego punktu lasu w przedziale czasowym około 25 minut.
Nadleśnictwo Różanna współpracuje z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy oraz funkcjonującymi w zasięgu działania nadleśnictwa Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w Koronowie i Mąkowarsku. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną ma na celu podnoszenie efektywności zabezpieczenia przeciwpożarowego.
Integralną częścią planu ochrony przeciwpożarowej są mapy przeglądowe ochrony przeciwpożarowej obrębów w skali 1:20000, na których przedstawiono: II kategorię zagrożenia, punkty alarmowo-dyspozycyjne, istniejące punkty obserwacyjne, bazy sprzętu pożarniczego, miejsca koncentracji sił i środków, istniejące punkty czerpania wody i hydranty, lokalizację pasów przeciwpożarowych, istniejące drogi pożarowe, przejazdy przez tory kolejowe i cieki wodne, miejsca postoju pojazdów oraz siedziby straży pożarnych.
Najnowsze aktualności
Samochód w lesie
Samochód w lesie
Drogi leśne udostępnione do ruchu kołowego
Intensywny rozwój motoryzacji daje nam możliwość szybkiego przemieszczania się i penetracji obszarów oddalonych od naszych miejsc zamieszkania. Docieramy do leśnych ostępów by zbierać grzyby, jagody czy uprawiać sporty jak chociażby bieganie, jazda rowerem czy nordic walking. Las dostarcza nam czystego powietrza bogatego w bakteriobójcze i grzybobójcze olejki eteryczne, poczucia przestrzeni i obcowania z przyrodą. Samochód dla środowiska leśnego to jednak coś obcego, wydziela spaliny, hałasuje zakłócając byt jego mieszkańców, potęguje zagrożenie pożarem. Przemieszczając się przez obszary leśne powinniśmy pamiętać, że pojazdem mechanicznym możemy poruszać się tylko po ściśle określonych drogach. Są to drogi publiczne, które ze względu na zarządcę dzielimy na: gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe, oraz drogi leśne udostępnione dla ruchu.
Drogi leśne udostępnione dla ruchu są odpowiednio oznakowane (przykłady oznakowania na zdjęciach). W terenie służą do przemieszczania się, nie powinniśmy na nich urządzać postoju. Postój pojazdów na obszarach leśnych możliwy jest tylko w wyznaczonych miejscach, są to wyposażone w infrastrukturę turystyczną i zabezpieczone przeciwpożarowo miejsca postoju - parkingi leśne.
Zasady korzystania z pojazdów mechanicznych na obszarach leśnych reguluje art. 29 Ustawy o lasach. Sieć dróg, po których można poruszać się pojazdami mechanicznymi na terenie Nadleśnictwa Różanna zawierają mapy do pobrania w załączniku. Zachęcamy do korzystania z obszarów leśnych naszego Nadleśnictwa, pamiętając, że lasy należące do Skarbu Państwa są ogólnodostępne, pozostawiajmy jednak nasze pojazdy na przygotowanych miejscach postoju. Zapraszamy na wędrówki po lesie pozwalające na bezpośredni kontakt z otaczającą nas przyrodą, gdzie możemy usłyszeć śpiew ptaków, szum drzew, szelest liści pod stopami, poczuć zapach lasu. Podczas spacerów mamy czas na wnikliwą obserwację świata przyrody używając wszystkich naszych zmysłów, czego nigdy nie doznamy zza szyby pędzącego samochodu. Przestrzegając prawa szanujemy las i jego mieszkańców dając im szansę na niezakłócony rozwój i pełnienie swej wielofunkcyjnej roli.